Connect with us

Eğitim

CAN KORKUSUYLA EĞİTİM OLMAZ; YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Yayınlandı

on

IMG 20240510 WA0049 scaled

Savaşlarda bile hedef alınmaması üzerine uluslararası anlaşmalar olan, dünyanın en güvenli mekanları olması gereken okullar, Türkiye’de şiddet sarmalının kucağına itilmiştir.

Şimdi Eğitim-İş olarak soruyoruz diyerek açıklama yapan Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat şunları söyledi

• “İtibardan tasarruf” olmuyor da güvenlikten olur mu?! Gerekli adımların atılması için daha kaç eğitim emekçisinin, kaç öğrencinin can vermesi gerekiyor?

• İktidarın plansızlığı sebebiyle ülkenin demografik yapısı ve güvenliği ciddi risk altındadır. Bu güvenlik açığının faturası bizlerin canı mı olacaktır?

Bu sorulara yanıt vermeden bizler, başsağlığı dileyecek hiçbir yöneticinin samimiyetine ve ciddiyetine inanmıyoruz.

Her suç gibi bu suçun da azmettiricilerini biliyoruz.

  • Öğretmenler çalışmıyor gibi bir algıyı yaymaya çalışıp, öğretmenin hakkını gasp eden iktidar.
  • Liyakatsizce atanan, her fırsatta eğitim emekçisini aşağılamaya çalışan mülki amirler.
  • Öğretmenin eğitimin mimarı olduğunun idrakinde olmayan yönetim zihniyeti.

Bugün eğitim emekçilerinin kendilerinin ve öğrencilerinin canlarından endişe ederek okula gidiyor olması en çok sizlerin eseridir.

Anayasaya göre her öğrencimizin eşit, adil ve bedelsiz alması gereken bir kamu hizmeti olan eğitim alanı, devlet okullarının niteliğini ve niceliğini yetersiz bırakıp sermayeye kâr kapısı yapılmasaydı, her önüne gelenin eğitim kurumu açmasına zemin hazırlanmasaydı, “Sen benim Bakanlığıma bağlısın ve ülkenin geleceği senin kasanın içinden daha önemli” diyecek bir zihniyet olsaydı bugün İbrahim Oktugan öğretmenimiz yaşıyor olacaktı!

Bizler Başöğretmenin eğitim neferleriyiz; kendi değerimizi biliyor, itibarımıza, haklarımıza, canımıza, canımızın parçası olan öğrencilerimize sahip çıkıyoruz!

Eğitim-İş olarak, ÖMK’ya karşı yakın zamanda giriştiğimiz eylemlilik sürecinde ana başlığımız “Öğretmene Saygı” olmuştu.

Bir kez daha görüyoruz ki, bu başlık hâlâ ülkenin en önemli sorunlarından biridir. Fakir Baykurt’un dediği gibi “Öğretmen horlanmaz, öğretmene saygı duyulur”.

Bu erdemden uzak olan yöneticilere sesleniyoruz:

Öğretmenin emeğine, canına, fikrine, haklarına saygı duyacaksınız; bunu öğreteceğiz. En iyi yaptığımız şeyi yaparak size ‘ders’ vereceğiz.

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz:

Okulda şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için atılması gereken acil adımlar var

Bunlar,

  • Eğitimde şiddet yasası acilen çıkarılmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır.
  • Özel ya da devlet okulu ayırmaksızın, tüm okulların güvenliği derhal sağlanmalıdır. Devleti yönetenler kadrolu güvenlik personeli atamalı ve giriş kapılarına dedektörler koymalıdır.
  • Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK’ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır.
  • İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içerik doldurulan müfredat yerine şiddetin çağdışı ve yanlış olduğunu öğreten toplumsal yaşam dersleri içeren programlar hazırlanmalıdır.

Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz!

Artık yeter!

Yaşamak istiyoruz,

Eğitimde adalet istiyoruz!

Continue Reading
Reklamcılık

Önerilen Haberler

BASKAN2 1 BASKAN2 1
Genel26 dakika önce

İSTEYİNCE OLUYORMUŞ

Fahiş fiyat artışlarına karşı tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milletin aşına göz dikenleri takip ediyoruz “ söylemini düstur edinen...

1 5 6 1 5 6
Genel1 saat önce

YILMAZ: “MUSTAFA KEMAL’İ ASLA UNUTMAYIN”

Başkan Avukat Umut Yılmaz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen Minik Kulaçlar Yüzme Şenliği ve Gençlik...

images 43 1 images 43 1
Genel5 saat önce

Kılıçdaroğlu Gaziantep’te

CHP eski Genel Başkanı Kemal Kulıödaoğlu, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapıılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ikinci...

FB IMG 1716027558738 FB IMG 1716027558738
Eğitim5 saat önce

ŞEHİT HÜSEYİN GÜMÜŞ VEDA GECESİNİ YAPTI

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu veda gecesi düzenlendi… Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu mezuniyet gecesi düzenlendi ve gazetemize...

FB IMG 1716027558738 FB IMG 1716027558738
Eğitim5 saat önce

ŞEHİT HÜSEYİN GÜMÜŞ VEDA GECESİNİ YAPTI

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu veda gecesi düzenlendi… Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu mezuniyet gecesi düzenlendi ve gazetemize...

Screenshot 2024 05 18 13 04 19 018 edit com.android.chrome Screenshot 2024 05 18 13 04 19 018 edit com.android.chrome
Genel6 saat önce

ÖZSERT KURBAN KESİM FİYATLARINI AÇIKLADI

Kasaplar odası kurban bayramında kurban kesim ücretlerini açıkladı… Kasaplar ve Celepler odası başkanı Bekir Özsert kurban kesim ücretlerini açıkladı ve...

GSO YONETIM KURULU BASKANI ADNAN UNVERDI 2 GSO YONETIM KURULU BASKANI ADNAN UNVERDI 2
Ekonomi6 saat önce

ÜNVERDİ’NİN, 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 19 Mayıs 1919’un Türk Milletinin Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde yeniden varoluş...

Reklamcılık