Connect with us

Genel

Reenkarnasyon, astral seyahat, karma… Spiritüel kavramı aslında ne? Spiritüalizm öte alemcilik mi, İslamiyet ile ilişkili mi?

Ruhsal konulara merakı olanlar, spiritüel kavramıyla karşılaşmıştır. Aurası düşük ya da çok yüksek denilerek girdiği ortamda farklı duran insanları ya da ruhsal yolculuklar yaptığı iddia edilen kişileri de hesaba katarak spiritüalizmi bilmeniz muhtemel. Acaba spiritüel ne demek, İslamiyet ile bağı nedir?

Yayınlandı

on

reenkarnasyon astral seyahat karma spirituel kavrami aslinda ne spiritualizm ote alemcilik mi islamiyet ile 6fXZ3dzb

Latince “ruh” anlamına gelen “spiritus” sözcüğünden türetilmiş olan spiritüalizm, “öte alemcilik” olarak da ifade edilmektedir. Günümüzde spiritüel, spiritüellik, spiritüel enerji, spiritüel insan gibi kavramların her geçen gün biraz daha fazla insanın dikkatini çektiğini görüyoruz.

Nitekim maddeye artan bağımlılığın ve ruhsuz yaşantıların bu durumda etkili olduğunu rahatlıkla öne sürebiliriz. Evet, anlamını bilen bilmeyen bir sürü insan tarafından kullanılan spiritüel sözcüğünün ne anlama geldiği konusunda pek çok farklı tanım yapılmakta, TDK’de tinsel olarak ifade edilen bu kelime, değişik biçimlerde yorumlanmaktadır.

Arınmışlık Olarak Tanımlanabilir

spirituel 1

Kimilerine göre spiritüellik, kişinin manevi yaşama odaklanması ve materyalist düşünceden tamamen uzaklaşmasıdır. Kimilerine göre ise negatif düşüncelerden tamamen arınmış, ruhunu iyilik ve güzellikle beslemiş kişiler spiritüel yaşamın sırrını çözmüş olanlardır. Kimileri de ruhani işlerle uğraşmanın spirütüellik anlamına geldiğini savunmaktadır.

Bazılarına göre ise spiritüalizm, varoluşun inceliklerini bilmek ve varlık konusunda farkındalığı arttırmak gibi durumları ifade etmektedir. Ancak kavramın ortak unsurlarında göze çarpanlara baktığımızda karşımıza var oluş, anlayış, bilinç, farkındalık gibi ögeler çıktığını görüyoruz diyebiliriz. Kısacası; spiritüel karmaşık görünen ama özünde aynı şeyi savunan bir kavram. Gelin, konunun detaylarına aşağıdaki başlıklarda devam edelim.

Reklamcılık

Spiritüel Ne Demek?

spirituel 2

Yukarıda da söylediğimiz gibi spiritüel, tinsel demek! Ancak kavram üzerine yapılan yorumlara baktığımızda konu hakkında pek çok farklı şey söylendiğini görüyoruz. Mesela bazıları spiritüel insanın, ruhsal konularla uğraştığını söylerken bazıları içinse spiritüel kelimesi iç dünyasının farkında olan kişiler için kullanılan bir sıfatı ifade ediyor. Öte yandan, kimileri de bu sözcüğü doğaüstü olgulara kendini fazla kaptırmış ve gerçeklikten uzaklaşmış kişiler için kullanıyor.

Hatta bazıları spiritüel insanları, geçmiş dönemlerde büyücü-cadı gibi ifadelerle nitelendirilen insanların bugüne uyarlanmış modelleri olarak tanımlıyor. Kimileri ise spiritüelliği aşırı dindarlık ya da kendini dine, tanrıya adamak olarak düşünüyor. Ama işin özü spiritüel yalnızca tinsel demek. Yani aslında hepimiz spiritüel varlıklarız. Tabii eğer bir ruhunuz olduğu gerçeğini inkar etmiyorsanız. Dilerseniz, bu noktada kafanızı fazla karıştırmadan ruhçuluk, ruhanilik ile ilgili belli başlı kavramlar üzerine konuşalım ve spiritüellik denildiğinde akla ilk gelen şeyler nelermiş birlikte öğrenelim.

Reenkarnasyon

reeankarnasyon

Spiritüalizm, spiritüel denildiğinde akla ilk gelen kavramlardan bir tanesi reenkarnasyon! Yüzyıllardır tartışılan reenkarnasyon kavramının ne anlama geldiğini biliyorsunuzdur sanırım. Kısaca; “ruh göçü” olarak tanımlanabilecek reenkarnasyonun detaylı açıklamasına baktığımızda da sözcüğün; ruhun sürekli yeniden bedenlendiğine inanan spirtüalistlerin olaya verdiği ad biçiminde ifade edildiğini görüyoruz. Günümüzde yüzyıllar öncesinden bugüne kadar gelen düşünceye inanan sayısız insan olduğu tüm dünya tarafından bilinen bir gerçektir.

Reklamcılık

Karma

karma

Kaba tabirle; “Ne ekersen onu biçersin” atasözünün anlamını ifade etmektedir. Karma yasasına göre; yaptığınız iyiliğe iyilikle, kötülüğe de aynı şekilde kötülükle karşılık bulursunuz. Kısacası karma öğretisine göre, ister fiziksel olsun isterse de zihinsel, her türlü eyleminizin sonucunu sürdürülen ya da sürdürülecek olan yaşamınızda bir gün mutlaka görürsünüz.

Astral Seyahat

astral seyahat

Astral seyahat ise ruhun bedenden, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde ayrılarak seyahat etmesidir. Bu konuda yapılan sayısız farklı araştırma vardır. İşin gerçeği; herkes (özellikle de uyku esnasında) astral seyahati deneyimlemektedir. Sadece bazıları bunu bilinçli bir şekilde yapabilmektedirler. Hatta bu noktada astral seyahatle kıtalararası yolculuk yaptığını ileri süren kişiler bile vardır.

Aura

Reklamcılık

aura

Bir diğer spiritüel kavram ise auradır. Özellikle de son yıllarda popülerleşen bu kelime ise insanın etrafına yaydığı enerjisi olarak ifade edilmektedir. Hani “Aurası şöyle, böyle, çok güçlü bir auran var” gibi sözler ediliyor ya, işte burada kişinin çevresine yaydığı enerjiden bahsedilmektedir. Ruh halinize ve sağlık durumunuza göre auranız farklı renkler alır ve bu renkler bazı kişiler ya da araçlar tarafından görülebilir.

Reiki

reiki

Sözcük; her yerde bulunan yaşam enerjisi kavramını karşılamaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın başında Japonya’da ortaya çıkan reiki kavramı, birinin bir diğerine enerji vererek, onu tedavi etmesi olarak tanımlanabilir. Reiki yönteminde kişi Qi ya da Chi denilen yaşam enerjisini alır ve niyetine göre karşısındaki kişiye aktarır. Diğer bir ifadeyle; reiki ruhsal bir şifa yöntemidir. Bu yöntemi plasebo etkisi olarak görenler de bulunmaktadır.

Yüksek Benlik

yuksek benlik

Yüksek benlik, üst benlik ya da üst bilinç olarak da ifade edilmektedir. Kimilerine göre tanrıdan insana bahşedilmiş olan yüksek benlik kimine göre ise doğru ile yanlışı iyi ile kötüyü ayırt etmemize yarayan zihin katmanımızdır. Tanrısal tarafımız olarak ifade edilen yüksek benliğe ulaşmak için meditasyon, yoga, reiki gibi çeşitli teknikler kullanılmalıdır. Çünkü üst benliğe ulaşmak için farkındalığı arttırmak gereklidir.

Reklamcılık

Spiritüel Yaşama Nasıl Varılır?

spirituel 3

Spiritüellik ile ilgili merak edilen konulardan bir diğeri de spiritüel yaşam! Daha doğrusu, spiritüel yaşama nasıl ulaşılacağı! Nitekim spiritüel yaşam konusunun bu kadar çok ilgi çekmesinin altında yatan nedenin, zamanın bizi getirdiği nokta olduğunu düşünebiliriz.

Koşuşturmacalı hayatlar, her geçen gün biraz daha azalan, yitirilen değerler, sevgisizlik, maddecilik ve benzeri şeylerin insanların çareyi spiritüel yaşamda aramasına yol açtığı kanısındayım. Ve spiritüel yaşama ulaştığını söyleyen kişilere baktığımızda bir kısmının dine yöneldiğini, bir kısmınınsa farkındalığını arttırmanın yollarını öğrendiğini görüyoruz.

Kimileri için dua etmek, namaz kılmak yüksek benliğe ulaşma yolu olurken, kimileri içinse kendini evrene bırakmak, hoşgörülü olmak, sevmek, kinden öfkeden uzaklaşmak spiritüel yaşamın sırrını çözmek oluyor. Ama ne olursa olsun hepsinde bir içselleşme, özdeki tanrısallığa, ilahi güce ulaşma, farkındalığı arttırma, şükretme eylemi vardır.

paratic.com’da yer alan içeriğe göre, şekil yönünden yolu yordamı değişse de içerik yönünden ruhsal yaşama giden yol hep aynıdır. İşte bunu anlamalı ve enerji, dua, çakra, inanç adını ne koyarsanız koyun, onu doğru kullanmayı öğrenin. Son olarak; size fikir ya da cesaret vermek adına; spiritüel yaşama ulaşmak için izlenebilecek birkaç örnek yöntemden bahsetmek istiyorum.

Reklamcılık
  • Zorlamayı bırakarak, hayatı olduğu gibi kabullenmeyi öğrenin.
  • Kabullenmeyi teslim olmak, vazgeçmek olarak değil, şükretmek ve tevekkül etmek olarak görün.
  • Her şerde bir hayır olduğu sözüne yürekten inanın.
  • Evrenin ya da inandığınız tanrının sizin için bir planı olduğunu bilin.
  • Kıskançlık, öfke, kibir gibi duyguların sizi yüksek benlik duygusundan uzaklaştırdığının farkına varın.
  • Yalnızca kendiniz için değil, başkaları için de iyi dileklerde bulunun. Hatta duanızın ya da iyi niyetinizin kendinizden daha çok başkaları için olmasını sağlayın.
  • Sevmeyi öğrenin! Doğadaki mucizelerin farkına varın ve etrafınızdaki her şeye sevgiyle bakmayı öğrenin.
  • Sizi alıkoyan şeylerin gitmesine izin verin. Hem kendinizi hem de kin güttüklerinizi affedin.
  • Olumlama yapmayı öğrenin ve yumuşak dokunuşlarla ruhunuzu uyandırmak için çabalayın.
Continue Reading
Reklamcılık
Reklamcılık

Önerilen Haberler

Screenshot 2024 04 14 12 46 28 189 edit com.android.chrome Screenshot 2024 04 14 12 46 28 189 edit com.android.chrome
Genel1 saat önce

7 tam altın alacağına 10 tam altın aldı

Gaziantep’te bir döviz bürosu çalışanı, yoğunluk sırasında 7 tam altın vereceği müşterisine dalgınlıkla 10 tam altın verdi. Yanlış işlem sonucu...

Screenshot 2024 04 14 12 41 17 021 edit com.android.chrome Screenshot 2024 04 14 12 41 17 021 edit com.android.chrome
Ekonomi1 saat önce

Güneydoğu’da 3 aylık ihracat raporu: 836,5 milyon dolar

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, yılın ilk üç ayında ihracatı yüzde 10...

Screenshot 2024 04 14 12 38 04 607 edit com.android.chrome Screenshot 2024 04 14 12 38 04 607 edit com.android.chrome
Genel1 saat önce

Kılıç Öztekinin iddialarına  yanıt verdi

Belediyenin son 10 yılda yaptığı hizmetleri sosyal medyadan silebilirsin. Ama hizmetleri yıkamazsın ve vatandaşın hafızalarından nasıl sileceksin? Oğuzeli Belediyesi geçmiş...

Screenshot 2024 04 14 12 27 29 423 edit com.android.chrome Screenshot 2024 04 14 12 27 29 423 edit com.android.chrome
Genel2 saat önce

İzmir, Batman ve Gaziantep Medical Point Hastaneleri güçlerine güneş enerjisini ekledi

İZMİR – Medical Point Hastaneler Grubu bünyesindeki İzmir, Batman ve Gaziantep hastanelerinin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’inin güneşten elde edilmeye...

Screenshot 2024 04 14 12 25 51 692 edit org.wordpress.android Screenshot 2024 04 14 12 25 51 692 edit org.wordpress.android
Genel2 saat önce

JANDARMADAN KAÇAKÇILIK OPERASYONU

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca, kaçakçılıkla mücadeleye yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen titiz planlama, takip ve çalışmalar sonucu; Şehitkâmil ve Nurdağı...

IMG 20240413 WA0003 IMG 20240413 WA0003
Genel2 saat önce

TERÖR ÖRGÜTÜNE ŞAFAK OPERASYONU

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca terör örgütlerinin ve işbirlikçilerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik yapılan istihbarı çalışmalar sonucunda; Ülkemize yasadışı...

18690162 728xauto 18690162 728xauto
Genel12 saat önce

GAZİANTEP MAÇINDA GOLÜ İSPANYOL HAKEM İPTAL ETTİ

Türkiye’de hayata geçen yabancı VAR hakemi uygulamasında ilk müdahale Ankaragücü–Gaziantep FK maçında gerçekleşti. Tartışma yaratan pozisyonda İspanyol hakem VAR’da müdahale ederek golü iptal etti....

Reklamcılık