Connect with us

Genel

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HEMŞİRELİKTE DEĞERLER III” SEMPOZYUMU

Yayınlandı

on

EBRU BALLI scaled

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik Bölümü tarafından “12-18 Mayıs Dünya Hemşirelik Haftası” etkinlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Hemşirelikte Değerler-III” konulu sempozyum düzenlendi.

SANKO Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, sempozyumda yaptığı konuşmada meslek etiğinin ayrılmaz parçası olan mesleki değerlerin, bireylerin görevlerini yerine getirirken uyması gereken rehber ilkeler olduğuna vurgu yaptı.

Her meslekte olduğu gibi hemşirelerin de mesleki değerleri, akademik eğitim ve mesleki tecrübeleriyle kazandığına dikkat çeken Prof. Dr. Pasinlioğlu, değerlerin, mesleki davranışlarla ilgili standartları ve beklenenleri yansıttığını anımsattı.

Prof. Dr. Pasinlioğlu, “Meslektaşlarımın ve öğrencilerimizin Hemşireler Haftasını kutluyor, sempozyuma katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROF. DR. NİMET OVAYOLU

Sempozyumun başkanlığını üstlenen SANKO Üniversitesi SBF Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nimet Ovayolu ise toplumsal bilincin artırılmasına, edinilen bilgi ve tecrübenin paylaşılmasına yönelik düzenlenen programların yararına değindi.

Bu sempozyumun anlamının kendileri için büyük olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ovayolu, “Hemşireliğin sürekli değişen dünyaya hem bugün hem de gelecekte ayak uydurması, var olan statüsünü geliştirmesi, bakımın kalitesini artırmasında profesyonellik ve mesleki değerler yol gösterici bir araçtır” dedi.

KAOSTAN KARMAŞIKLIĞA ŞEFKAT

Erciyes Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sultan Taşcı da “Kaostan Karmaşıklığa Şefkat” konulu sunumunda, hasta bakım süreçlerinin hastanede yatış süresi, komplikasyon ve malpraktis (öngörülmeyen tıbbi hatalar) gibi tıbbi ve yönetsel sonuçları, uygulamada sıklıkla öngörülmeyen şekilde karşılarına çıktığını ifade etti.

Yeni teknoloji, çoklu tedavi protokolleri, çok sayıda hizmet sağlayıcının olması, mevzuat kısıtlamaları, bir hastanın tedaviye verdiği yanıtın doğasında var olan belirsizlik / muğlaklık, değişkenlik gibi durumların sağlık hizmetlerindeki karmaşıklığın artmasına neden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Taşçı, 21. yüzyıla giriş ile karmaşık sistem kavramının, sağlık hizmetleri süreçlerinin davranışlarını anlamak için bir çerçeve olarak gösterildiğini anlattı.

“Araştırmacılar hemşirelik mesleğinin bir tam bir karmaşık adaptif sistem (KAS) özelliği gösterdiğini belirtmektedirler” diyen Prof. Dr. Taşçı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hemşireliğe KAS modeli merceğinden bakıldığında, sistem içerisindeki temel bileşenleri ve ilişkileri görselleştirmek ve ardından hemşirelik bilimi, uygulaması, liderliği, araştırma ve eğitimine yeni yaklaşımlar geliştirmek mümkün olabilecektir. Hemşirelik bakımı uygulama ve araştırma alanlarında KAS’ların temel özelliklerinin dikkate alınması önemlidir.

Kaotik ve karmaşık olan sistemler bize çeşitlilik, farklı bakma, sadelik, esnek olabilme, istişare etme, yararlı olma ve mevcut konfor alanından çıkma cesaretini öğretmektedir.  Kendini tanıma yolundaki cesaret bizi ölçülü görüş, sezgi, farkındalık, bilgelik ve nihayetinde merhamet ve şefkate doğru ulaştırır.”

HEMŞİRELİKTE ÇEŞİTLİLİK, EŞİTLİK VE KAPSAYICILIK

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülcan Bağçivan ise “Hemşirelikte Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” başlıklı sunum yaptı.

Prof. Dr. Bağçivan çeşitlilik, adalet ve kapsayıcılık kavramlarını, bireylerin kendilerini ifade edebildikleri, değerli hissettikleri, desteklendikleri ve geçmişleri ile eğilimlerinden bağımsız olarak fırsat eşitliğine ulaşabildikleri ve gelişebildikleri kültür olarak tanımladı.

Continue Reading
Reklamcılık

Önerilen Haberler

IMG 20240518 WA0038 IMG 20240518 WA0038
Genel8 dakika önce

AVRUPA ŞAMPİYONA’SINDA KADIN ve ERKEKLER YARI FİNALDE

Avrupa Şampiyona’sında Kadın ve Erkekler Yarı FinaldePolisgücü’nün Sultanları ve Kaplanları rakiplerine sahayı dar ediyor Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonasında Türkiye’yi temsil...

BASKAN2 1 BASKAN2 1
Genel1 saat önce

İSTEYİNCE OLUYORMUŞ

Fahiş fiyat artışlarına karşı tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milletin aşına göz dikenleri takip ediyoruz “ söylemini düstur edinen...

1 5 6 1 5 6
Genel2 saat önce

YILMAZ: “MUSTAFA KEMAL’İ ASLA UNUTMAYIN”

Başkan Avukat Umut Yılmaz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen Minik Kulaçlar Yüzme Şenliği ve Gençlik...

images 43 1 images 43 1
Genel6 saat önce

Kılıçdaroğlu Gaziantep’te

CHP eski Genel Başkanı Kemal Kulıödaoğlu, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapıılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ikinci...

FB IMG 1716027558738 FB IMG 1716027558738
Eğitim6 saat önce

ŞEHİT HÜSEYİN GÜMÜŞ VEDA GECESİNİ YAPTI

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu veda gecesi düzenlendi… Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu mezuniyet gecesi düzenlendi ve gazetemize...

FB IMG 1716027558738 FB IMG 1716027558738
Eğitim6 saat önce

ŞEHİT HÜSEYİN GÜMÜŞ VEDA GECESİNİ YAPTI

Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu veda gecesi düzenlendi… Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip ortaokulu mezuniyet gecesi düzenlendi ve gazetemize...

Screenshot 2024 05 18 13 04 19 018 edit com.android.chrome Screenshot 2024 05 18 13 04 19 018 edit com.android.chrome
Genel6 saat önce

ÖZSERT KURBAN KESİM FİYATLARINI AÇIKLADI

Kasaplar odası kurban bayramında kurban kesim ücretlerini açıkladı… Kasaplar ve Celepler odası başkanı Bekir Özsert kurban kesim ücretlerini açıkladı ve...

Reklamcılık